همه چیز در رابطه با آمار و اطلاعات وضعیت چای ایرانی

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۲:۲۰:۰۲ ب.ظ

آمار حال حاضر وضعیت صنعت چای شمال ایران

جمعیت ایران در حدود 1% جمعیت جهان است اما بالغ بر 5 % مصرف کل چای جهان را دارد.

 

آمار چای ایرانی | اطلاعات چای شمال | وضعیت واردات چای | صادرات چای | خرید کلی چای | خرید چایی از کارخونه دار | کارخانه چایسازی

 

اگر چه ایران در دنیا هفتمین کشور تولید کننده چای محسوب می شود اما فقط 15 درصد مصرف خود را می تواند از تولید داخلی تأمین نماید و 80 درصد را وارد می نماید. این در صورتی است که در سالیان گذشته می توانست بیش از 70 درصد نیاز داخل کشور را تامین کند.

چین و هند بزرگترین تولیدکنندگان چای در جهان و کنیا و سریلانکا و ترکیه در رده های بعدی هستند و بیشترین مقدار مصرف سرانه چای در جهان به انگلستان و ایرلند (تقریبا 3 کیلو) اختصاص دارد. سرانه چای در ایران کمتر از 2 کیلو به ازای هر شخص است.

کل نیاز سالانه کشور به چای 120 هزار تن می باشد.

تولید چای ایرانی در سال های گذشته حدود 80 هزار تن بود که امروزه به 20 هزار تن رسیده و 100 هزار تن وارد می شود.

دولت در سال 95 حدود 120 میلیارد تومن برای خرید تضمینی چای شمال اختصاص داده در حالی که سالانه حدود 400 میلیون دلار معادل 1.400 میلیارد تومان صرف واردات چای می شود.

دولت برگ خام سبز چای را حدود 2.200 هزار تومان از چایکار می خرد که صرفه اقتصادی ندارد و با دو برابر شدن قیمت خرید برگ سبز به میزان 4 هزار تومان حدود 10 هزار هکتار باغ چای رها شده دوباره احیا می شود.

دو برابر شدن خرید یعنی اختصاص بودجه 240 ملیاردی برای خرید تضمینی برگ سبز چای که در مقایسه با 1.400 میلیارد واردات باز هم ناچیز است و موجب اشتغال چشمگیر در صنعت چای کشور نیز خواهد شد.

چای خالص ایرانی به جهت برداشت و تولید بدون سم، طبیعی ترین چای دنیاست.

چای خالص ایرانی بدون هیچ گونه افزودنی و اسانس می باشد که بسیار آرامش بخش است.

سرانه مصرف چای خشک در کشور به ازای هر شخص حدود 2 کیلو در سال می باشد و قیمت بهترین چای ایرانی نیز از چای خارجی ارزان تر است.